warzone

WARZONE: BAŞLANGIÇ

Call of Duty: Warzone 10 Mart 2020 tarihinde piyasaya sürüldü. O yandan bu yana oyuncuların sevdiği bir Battle Royale oyununa dönüştü. Dünya çapında yaklaşık 50 milyon oyuncudan fazlasını barındıran Warzone hakkında bilgileri derleyip yeni başlayanlar için rehber niteliğinde bir yazı yazmak istedim. Bu bilgiler oyun planınıza etki edecek, oyundan daha çok zevk almanızı sağlayacaktır. Hadi o zaman rehberimize geçelim. Bu açıklamalar yetmeyecekse, sizi Discord kanalımıza bekliyoruz. Soru sorabileceğiniz arkadaşlar ve birçok oyun arkadaşı bulabileceksiniz.

ZAFERE GİDEN YOL ''LOADOUT''TAN GEÇER

Zafer biz oyuncuların en sevdiği sözcüktür. İşte zafere giden yol da Loadout'tan geçiyor. Diğer Battle Royale oyunlarından aşina olduğumuz drop terimi, Warzone'da Loadout olarak karşımıza çıkıyor. Loadout, özel ekipmanlarınızın bulunduğu ve kendi oynayış tarzınıza göre ayarladığınız ekipmanlarınızı seçmenize olanak sağlayan bir drop sistemi aslında. Satın alım yerlerinden, 10.000$ karşılığında alabileceğiniz Loadout kutularınızı bir sis bombası aracılığıyla çağırabiliyorsunuz. Böylelikle oyuna girmeden önce ayarladığınız ekipman takımınızı seçebiliyor ve oyununuza öyle devam ediyorsunuz. Oyuncuların, savaş alanında elde edebileceği en iyi ganimetlerden birisi denilebilir. Bu yüzden elinizi çabuk tutun ve yeterli parayı bulun, ardından satın alım yerine koşun!

- Oyun, size on tane loadout ayarlama seçeneği sunar. Bu loadoutlarınızı oynayış tarzınıza ve oyunun gidişatına göre yönlendirmeyi unutmayın. Örneğin erken safhada Keskin Nişancı tercih edebilirsiniz, zehirli gaza sıkışıp kalacağınız zaman da yakın menzil silahlarını tercih edebilirsiniz.

- Oyunun ileri safhalarında loadout sandığınız sizin 100-150 metre ötenize atılır. Bunu kullanmayı unutmayın.

OYUNUN SEYRİNİ DEĞİŞTİRECEK ETKİLER: PERKLER

Perk hakkında özetle şunu diyebilirim, pasif etkiler bulunduran aktif olarak kullanamadığımız karakterimize özgü özellikler. Bunun detaylı bilgilendirmesini sitemizde yaptık. Hemen sizi oraya yönlendireyim.

WARZONE: PERKLER


BOMBALAR, TAKTİK BOMBALARI VE C4 KULLANIMI

Hepimiz CoD'daki bombaların ne işe yaradığını biliyoruz. Genellikle Warzone'daki profesyoneller C4 kullanıyor. Bu yüzden oyundaki en işlevsel bomba C4 gibi görünüyor. Hemen birkaç detaylı bilgiyle kafanızı doldurmadan özgün bilgiler vereceğim.

Frag Grenade: Her oyundan aşina olduğumuz standart el bombası. Yapışmaz.

 Semtex Grenade: Yapışır, yapıştıktan sonra patlama süresi etkinleşir. 

 C4: Üstte de bahsettiğim üzere en çok tercih edilen, etkin kullanılan patlayıcımız. Birçok arkadaşımız kullanımında zorlanıyor ve kısaca anlatayım. ''G'' tuşu ile fırlatıyor, iki kere ''F'' tuşuna basarak patlamayı uzaktan kumandayla aktifleştirebiliyorsunuz.

 Claymore: Önündeki lazerleriyle hareket sensörüyle aktifleşen mayınımız. Özellikle Keskin Nişancılıkta iş görmekte. Kapı girişleri ve önemli yerlere koyulunca etkili bir kullanım elde edilebilir. Özellikle arabayla sizi ezmeye çalışan bir düşmanınız varsa, hızlıca yere yerleştirerek etkisiz hâle getirebilirsiniz.

 Proximity Mine: Claymore gibi çalışan ama üzerinden geçildiğinde bir saniyeliğine havaya uçup kendini patlatan mayın, araba patlatmada iş görebilir.

GİZLİ Mİ KALACAĞIZ? 

Bazı durumlarda düşmanlara karşı rushlamak istemeyebilirsiniz, bu durumda gizlice gidip onların kellelerini avlamanız gerekiyor. Bu durumda kullanabileceğiniz birkaç özellik bulunuyor. Aşağıdaki listelerde bunları bulabilirsiniz.

KAPILARI SESSİZCE AÇMA: Bunu birçok Warzone oyuncusu bilmiyor. Eğer normal bir şekilde veya koşarken kapıları açarsanız, düşmana oldukça net bir ses vereceksiniz ve yerinizi belli edeceksiniz. Bu da istemediğimiz durumlara yol açabilir. Sessizce açıp onları ensesinden avlamak istiyorsanız, sadece kapıya nişan alırken(ADS-SAĞ TIK) ''F'' tuşuna basmalısınız. Böylelikle hafif bir ses verecek olsa da fark etmesi zorlaşacaktır.

SUSTURUCU KULLANMAYI İHMAL ETMEYİN: Oyunda silahlara takabileceğimiz birkaç susturucu modeli var. Bu kadar çok olsa da bir tanesi hariç hepsi gereksiz. Silahta her zaman bulunması gereken susturucumuz, Monolithic Supressor... Hem silahınızı ateşlediğinizde haritada yerinizi gizleyecek hem de hasar mesafenizi yükseltecek.

EĞİLEREK YÜRÜYÜN: Oyunumuzda sessiz yürüme özelliği yok. Eğer kamplayan birisi varsa ve onu öldürmek istiyorsanız. Ayak seslerinizi oldukça azaltacak yöntem olarak eğilerek yürümeyi deneyebilirsiniz.

GHOST PERKÜNÜ İHMAL ETMEYİN: Ghost perkü, çeşitli radar sistemleri tarafından görülmemenizi sağlar. Bu yüzden yönlendirdiğim perkler yazımıza göz atın. 

AVANTAJI YERLERDE BIRAKMAYIN: SÖZLEŞMELER

Sözleşmeleri tamamladığınızda, birçok ödül alacaksınız. Burada uzatmadan hemen bu konu hakkında rehber niteliğinde yazdığım konuya yönlendiriyorum sizi.

WARZONE: SÖZLEŞMELER


HARİTA BİLGİSİ, KILL/DEATH TERİMİ

Her oyunda olduğu gibi nereye gideceğinizi, neler yapacağınızı ve zehirli gazın durumuna göre nasıl hareket edeceğinizi bilmek için haritayı öğrenmek gerekiyor. Bu oyuna yeni başladığınızda hemen çözebileceğiniz bir bilgi değildir. Sadece zamanla oturacak ve oyununuzu nasıl değiştireceğini göreceksiniz.

HARİTA BİLGİSİ EDİNİN: Buraya tıklayarak Verdansk haritasının detaylı bir çizimini görebilirsiniz. Belki ufak bir yardımı dokunur.

KD TERİMİ: Açılımı ile Kill/Death, Öldürme ve Ölme arasındaki oranınız. 


Elimden geldiğince oyuna yeni başlayan arkadaşlarıma yardımcı olmaya çalıştım. Birçok zafer ekranı ile karşı karşıya kalmanız dileğiyle.
Yorum Bırak

Yorumlar (0)